Hoppa till sidans innehåll

Distriktmästerskap 2017


Klass Datum Arrangör Plats Filer
Lag DM V55, V65 18 – 19 mars UPS  Gottsundahallen  
Stora DM
Singel Ö, D, V55, V65, J, YJ, M            
Skytte DM/SM-kval Ö, D, V55, J                
Trippel Ö, D, V55, V65, J, YJ, M          
Dubbel Ö, D, V55, V65, J, YJ, M 
26 – 28 maj BBF Rättvik

Inbjudan >>

Boende >>

Boda Open >>

DM Mix Trippel. Mix Dubbel Ö, V55, V65   3 – 4 juni   OPP/ARB  Fellingsbro  Inbjudan >>

Generations DM

2 – 3 sept Sörbyängen Örebro Inställd
Lag DM Öppen, Dam 28 – 29 okt LBJ Gävle  
         

DM-Resultat 2017

 
 
Mix DM  Fellingsbro 3-4 juni 2017
   
   
Öppen Mix Dubbel C-pool 13 lag  
PlatsFörnamnEfternamnKlubb
1 Sebastian Kallionpää AOB
1 Anna-Karin Gräffelt AOB
2 Åsa Jonsson LBJ
2 Roger Andersson LBJ
3 Lucas Rudin SÖR
3 Annette Rudin SÖR
3 Oskar Augustsson SÖR
3 Frida Brage SÖR
V55 Mix Dubbel C-pool 10 lag  
PlatsFörnamnEfternamnKlubb
1 Bettan Jonsson LBJ
1 Karl-Gustav Lindblom LBJ
2 Lena Sjunnesson AOB
2 Bernt Rudolf AOB
3 Gunilla Ahlbin MAL
3 Kjell Andersson MAL
3 Lena Gustavson LBJ
3 Ulf Söderström LBJ
V65 Mix Dubbel Monrad 20 lag  
PlatsFörnamnEfternamnKlubb
1 Margareta Eriksson KRY
1 Bo Torsson KRY
2 Inga Stenbrink UPS
2 Olle Wiberg UPS
3 Ann-Kristin Rosén LBJ
3 Tommy Åberg LBJ
3 Birgitta Olofsson 018
3 Gunnar Sandberg 018
V65 Mix Trippel Monrad 13 lag  
PlatsFörnamnEfternamnKlubb
1 Karl-Gustav Lindblom LBJ
1 Rolf Raumer LBJ
1 Lena Gustavson LBJ
2 Leif Jakobsson FLE
2 Seppo Luoma FLE
2 Tuulikki Luoma FLE
3 Maj-Britt Jakobsson FLE
3 Bengt Sundelius FLE
3 Birgitta Sundelius FLE
3 Sune Carlsson GÄS
3 Sören Lindh GÄS
3 Anita Wennberg GÄS
 Öppen Mix Trippel C-pool 14 lag  
PlatsFörnamnEfternamnKlubb
1 Oskar Augustsson SÖR
1 Frida Brage SÖR
1 Lucas Rudin SÖR
2 Jennifer Andersson Persson BTT
2 Signe Holgersson BTT
2 Pontus Tengström BTT
3 Lillemor Elihn FLE
3 Kent Wetterhus FLE
3 Randi Wetterhus FLE
3 Fride Olsén SÖR
3 Annette Rudin SÖR
3 Erik Rudin SÖR
 Stora DM  Knecktplatsen, Rättvik 26-28 maj 2017
 
V65 Trippel Monrad 47 lag
PlatsFörnamnEfternamnKlubb
1 Bo Ekberg FLE
1 Barbro Hjalmarsson FLE
1 Lars-Åke Malmberg FLE
2 Lars Ekvall FFB
2 Benny Jonasson FFB
2 Curt Winberg FFB
3 Leif Jakobsson FLE
3 Seppo Luoma FLE
3 Tuulikki Luoma FLE
3 Ingvar Kusgård LEK
3 Kristina Kusgård LEK
3 Arne Pers LEK
 
Dam Trippel C-pool 8 lag  
PlatsFörnamnEfternamnKlubb
1 Catta Eriksson AOB
1 Erika Hedström AOB
1 Lena Sjunnesson AOB
2 Anna-Karin Gräffelt AOB
2 Emmi Kallionpää AOB
2 Moa Kallionpää AOB
3 Ingalill Halvarsson 018
3 Marianne Henriksson 018
3 Ann-Catrine Stubbendorff 018
3 Frida Brage SÖR
3 Annette Rudin SÖR
3 Emmeli Rudin SÖR
V55 Trippel C-pool 15 lag  
PlatsFörnamnEfternamnKlubb
1 Gunilla Ahlbin MAL
1 Kjell Ahlbin MAL
1 Kjell Andersson MAL
2 Mats Hult BSS
2 Abdeslam Mouline BSS
2 Tord Woxlägd BSS
3 Stefan Andersson SÖR
3 Per-Olov Augustsson SÖR
3 Lars Nilsson SÖR
3 Ulf Söderström LBJ
3 Jan Sandström LBJ
3 Sten-Åke Bergström LBJ
Öppen Trippel C-pool 18 lag  
PlatsFörnamnEfternamnKlubb
1 Oskar Augustsson SÖR
1 Lucas Rudin SÖR
1 Robert Ulfsson SÖR
2 Johan Westling SVÄ
2 Håkan Westling SVÄ
2 Jan Östberg SVÄ
3 Jennifer Andersson P BTT
3 Signe Holgersson BTT
3 Pontus Tengström BTT
3 Niklas Grimstedt SVÄ
3 Erik Rosén SVÄ
3 Kent Wilhelmsson SVÄ
 
 V65 Singel Skytte 8 lag  
PlatsFörnamnEfternamnKlubb
1 Björn Alvin OBS
2 Britt Rosén KRY
3 Kjell Wallström GAG
 
 V55 Skytte 5 lag  
PlatsFörnamnEfternamnKlubb
1 Harri Kolehmainen LBJ
2 Rolf Bonäs LBJ
3 Bertil Jacobsson AOB
 
 Dam Skytte 9 lag  
PlatsFörnamnEfternamnKlubb
1 Signe Holgersson BTT
2 Maria Bergström BBF
3 Elisabet Rilling LBJ
 
 Öppen Skytte 13 lag              
PlatsFörnamnEfternamnKlubb
1 Sebastian Kallionpää AOB
2 Lucas Rudin SÖR
3 Fride Olsén SÖR
 
Öppen Singel C-pool 31 lag  
PlatsFörnamnEfternamnKlubb
1 Robert Ulfsson SÖR
2 Sebastian Kallionpää AOB
3 Oskar Augustsson SÖR
3 Mikael Bartoft 018
 
 V65 Singel Monrad 66 lag  
PlatsFörnamnEfternamnKlubb
1 Kalle Nielsen UPS
2 Leif Jakobsson FLE
3 Olle Wiberg UPS
3 Kjell Karlsson KLO
 
Dam Singel C-pool 31 lag  
PlatsFörnamnEfternamnKlubb
1 Anna-Karin Gräffelt AOB
2 Åsa Jonsson LBJ
3 Bettan Jonsson LBJ
3 Gunnel Eriksson KLO
 
V55 Singel C-pool 20 lag  
PlatsFörnamnEfternamnKlubb
1 Bo Ahlbin MAL
2 Stefan Andersson SÖR
3 Kjell Ahlbin MAL
3 Harri Kolehmainen LBJ
 
Öppen Dubbel C-pool 27 lag  
PlatsFörnamnEfternamnKlubb
1 Lucas Rudin SÖR
1 Robert Ulfsson SÖR
2 Pontus Tengström BTT
2 Åsa Tengström BTT
3 Bosse Eriksson AOB
3 Sebastian Kallionpää AOB
3 Erik Rosén SVÄ
3 Håkan Westling SVÄ
 
Dam Dubbel C-pool 15 lag  
PlatsFörnamnEfternamnKlubb
1 Elisabet Rilling LBJ
1 Lena Gustavson LBJ
2 Anna-Lena Ericsson EBP
2 Iiris Heinonen EBP
3 Cattis Gustafsson AOB
3 Erika Hedström AOB
3 Catta Eriksson AOB
3 Lena Sjunnesson AOB
 
V55 Dubbel C-pool 17 lag  
PlatsFörnamnEfternamnKlubb
1 Lars Erik Eriksson BSS
1 Nils Olof Frisk BSS
2 Lothar Riegler LBJ
2 Nils Stenbeck LBJ
3 Kjell Ahlbin MAL
3 Kjell Andersson MAL
3 Kjell Karlsson KLO
3 Gunnel Eriksson KLO
 
 V65 Dubbel Monrad 70 lag  
PlatsFörnamnEfternamnKlubb
1 Edith Grönoset GRY
1 Jan Grönoset GRY
2 Lars Andersson MOR
2 Tommy Moberg MOR
3 Bertil Envall MOR
3 Anders Täpp MOR
3 Leif Jakobsson FLE
3 Seppo Luoma FLE
 
   
Lag DM V55, V65  Gottsundahallen 18-19 mars
V55  
PlatsFörnamn        Efternamn        Klubb
1 Roger Andersson LBJ
1 Rolf Bonäs LBJ
1 Bettan Jonsson LBJ
1 Karl-Gustav Lindblom LBJ
1 Mats Nordqvist LBJ
1 Ann-Kristin Rosén LBJ
1 Lena Stenbeck LBJ
1 Birgit Östling LBJ
2 Lars Frykberg 018
2 Marianne Henriksson 018
2 Olle Larsson 018
2 Birgitta Olofsson 018
2 Olof Rothman 018
2 Gunnar Sandberg 018
3 Bo Ekberg FLE
3 Lillemor Elihn FLE
3 Ingvar Eriksson FLE
3 Barbro Hjalmarsson FLE
3 Lars-Åke Malmberg FLE
3 Leif Jakobsson FLE
3 Kent Wetterhus FLE
3 Randi Wetterhus FLE
3 Kjell Ahlbin MAL
3 Kjell Andersson MAL
3 Gunilla Ahlbin MAL
3 Bo Ahlbin MAL
3 Kerstin Jonsson MAL
3 Anders Sundqvist MAL

V65  
PlatsFörnamn        Efternamn       Klubb
1 Sten-Åke Henricson 018
1 Marianne Henriksson 018
1 Ola Holmberg 018
1 Birgitta Olofsson 018
1 Gunnar Sandberg 018
1 Arne Svensson 018
2 Martin Grass 018
2 Ingalill Halvarsson 018
2 Sten-Eric Lindquist 018
2 Olle Swanér 018
2 Siv Vedung 018
2 Peter Tidholm 018
3 Mohammed Begzada UPS
3 Alf Eriksson UPS
3 Lena Eriksson UPS
3 Ulf Jansson UPS
3 Anita Käll UPS
3 Håkan Warnebo UPS
3 Bertil Envall MOR
3 Ingrid Envall MOR
3 Jan Eriksson MOR
3 Jan-Erik Lönn MOR
3 Henning Norström MOR
3 Jan-Olof Sjögren MOR
3 Anders Täpp MOR

 

 


Vid frågor: Kontakta distriktets Tävlingsledare
fredrikD
Fredrik Dahlén
Mobil: 073-500 18 50073-500 18 50 
E-post: This is a mailto link
 
Uppdaterad: 2017-09-13 10:43
Skribent: Bertil Jacobsson

Postadress:
Svealands Bouleförbund
C/o Maria Bergström, Östra Boda Klittgatu 15
795 96 Boda Kyrkby

Kontakt:
Tel: 070-968 78 95
E-post: This is a mailto link

Se all info