Hoppa till sidans innehåll

Distriktmästerskap 2001


DM 2001 Svealand, Borlänge

Juniordubbel, 2 lag


  1. Marcus Delerud, Johan Westling                                                  –KLO

  2. Anna-Maria Ericsson, Moa Hjalmarsson                                      –EBP

Damdubbel, 13 lag


  1. Johanna Knösch, Eva Knösch                                                      –MÄL

  2. Christina Ceder, Christina Bjelk                                                    –NIL

  3. Anna-Lena Ericsson, Iiris Heinonen                                             –EBP

  4. Lena Hellström, Elisabet Rilling                                                   –LBJ

  5. Lisbeth Holm, Aase Fredriksson                                                  –BRX
    Inger Andréasson, Marianne Henriksson                                     –MÄL
    Johanna Löfqvist, Inga-Britt Åberg                                               –LBJ
    ChristinaHjalmarsson, Ylva Krantz                                               –BRX


Veterandubbel, 42 lag

 

  1. Lennart Knuts, Arne Pers                                                            –LEK

  2. Jan Eriksson, Ragnar Eriksson                                                    –MOR

  3. Arne Larsson, May Swensson                                                     –KLO

  4. Ingalill Carlsson, Rune Carlsson                                                 –GRI

  5. Barbro Skogsmark, Sven Ingvar Skogsmark                               –KRY
    Birgit Larsson, Karl Erik Larsson                                                  –KLO
    Sid Huntley, Britta Olby                                                                –MOR
    Kerstin Persson, Stig Persson                                                      –KRY


Öppen dubbel, 55 lag


  1. Stefan Berglund, Patrik Norén                                                      –BRX

  2. Joakim Bofeldt, Patrik Larsson                                                     –MÄL

  3. Pontus Tengström, Kenneth Tengström                                       –HED

  4. Magnus Moberg, Tommy Moberg                                                –MOR

  5. Håkan Westling, Per Davidsson                                                   –KLO
    Xavier Tizon, Sven Erick Alm                                                       –NIL
    Björn Knösch, Urbani Norrgren                                                    –MÄL
    Tonie Gietl, Ann-Marie Gietl                                                         –NIL


Juniortrippel, 4 lag

 

  1. Mattias Larsson, Simson Dawd, Dag Andersson                         –EBP

  2. Marcus Delerud, Johan Westling, Linda Felldin                          –KLO

  3. Julia Ekholm, Jennifer Persson                                                   –UPS

  4. Anna-Maria Ericsson, Moa Hjalmarsson, Lisa Andersson          –EBP
 

Veterantrippel, 23 lag

 

  1. Kåge Byström, Karl Erik Larsson, Birgit Larsson                        –KLO

  2. Rune Östberg, Lennart Östberg, May Swenson                         –KLO

  3. Sigge Bysell, Ingegerd Lindberg, Lennart Wettersten                –MOR

  4. Sigrid Gustafsson, Birgit Olofsson, Owe Åström                        –LEK

  5. Hilding Frank, Rolf Holm, Robert Krantz                                     –BRX
    Hans Eriksson, Eric Sjöberg, Sven Karlsson                              –EBP
    Ingalill Carlsson, Rune Carlsson, Roland Oscarsson                 –GRI
    Lennart Knuts, Arne Pers, Sonja Pers                                        –LEK


Öppen trippel, 42 lag


  1. Joakim Bofeldt, Niklas Larsson, Patrik Larsson                          –MÄL

  2. Stefan Berglund, Marcus Knösch, Patrik Norén                          –BRX

  3. Per Davidsson, Torbjörn Hedenborg, Peter
    Johansson                –KLO

  4. Sivert Henriksson, Ulf Hjelm, Olle Larsson                                –MÄL

  5. Christina Ceder, Tonie Gietl, Xavier Tizon                                 –NIL
    Göran Fälth, Joakim Ilbäcks, Taisto Vailiola                              –MÄL
    Tord Carlsson, Bo Ekberg, Jerry Karlsson                                 –GRI
    Bruno LeRoy, Ulf Nordin, Francis Roque                                   –HAM


Juniorsingel, 6 spelare

 

  1. Jennifer Persson                                                                          –UPS

  2. Sandra Ericsson-Medin                                                               –EBP

  3. Johan Westling                                                                            –KLO

  4. Marcus Delerud                                                                           –KLO

  5. Andrea Daleflod                                                                           –MÄL
    Julia Ekholm                                                                                –UPS
 

Damsingel, 19 spelare

 

  1. Monica Gravelli                                                                            –BRX

  2. Johanna Löfqvist                                                                           –LBJ

  3. Ingalill Halvarsson                                                                        –UPS

  4. Ulrika Eriksson                                                                             –MÄL

  5. Christina Bjelk                                                                              –NIL
    Alexandra Strandh                                                                       –MÄL
    Lisbeth Holm                                                                                –BRX
    Lena Hellström                                                                             –LBJ
 

Veteransingel, 47 spelare

 

  1. Erik Johansson                                                                             –MOR

  2. Daisy Olsson                                                                                –KRY

  3. Elisabet Rilling                                                                             –LBJ

  4. Roland Oscarsson                                                                       –GRI

  5. Sven Karlsson                                                                              –EBP
    Ulf Zetterlund                                                                                –UPS
    Jorma Melin                                                                                  –EBP
    John Sallander                                                                              –LEK

 

Öppen singel, 69 spelare

 

  1. Tomas Ruudh                                                                                –MÄL

  2. Erik Starbäck                                                                                 –NIL

  3. Patrik Sandin                                                                                 –LBJ

  4. Patrik Larsson                                                                               –MÄL

  5. Patrik Norén                                                                                  –BRX
    Bo Ahlbin                                                                                      –BRX
    Niklas Larsson                                                                               –MÄL
    Peter Lundqvist                                                                             –UPS
 


Mixed DM 2001 Svealand, Hedemora

 

Mixed Dubbel Öppen, 32 lag¨

1.   Gunilla Eriksson, Bo Ahlbin                                                            –BRX

2.   Elisabeth Rilling, Patrik Sandin                                                      –LBJ

3.   Åsa Tengström, Kenneth Tengström                                             –HED

4.   Lisbeth Holm, Rolf Holm                                                                –BRX

Mixed Dubbel Veteran, 38 lag

 

1.   Sonja Pers, Arne Pers                                                                    –LEK

2.   Berit Lindström, Uno Schmidt                                                        –ESP
3.   Ingegerd Lindberg, Lennart Wettersten                                         –MOR
4.   Sigrid Gustafsson, Folke Fagerbrant                                              –LEK  
Uppdaterad: 16 JAN 2014 00:45 Skribent: Björn Knösch
  
Webbshop
te_logo
akuttestet
 
 
RB_puff_250

Propagandafilm  

Spela ett parti här >>

clip_image002

 

Postadress:
Svealands Bouleförbund
C/o Maria Bergström, Östra Boda Klittgatu 15
795 96 Boda Kyrkby

Kontakt:
Tel: 070-968 78 95
E-post: This is a mailto link

Se all info